JCR-UK

Radlett United Synagogue

Radlett, Hertsmere, Hertfordshire

 

 

 

JCR-UK is a genealogical and historical website. It is not the official website of the congregation named above.

Town of Radlett

The town of Radlett is in the county of Hertfordshire, just to the north of the administrative boundary of Greater London. It is in the borough of Hertsmere, a local government district formed in 1974 and granted borough status in 1977


Radlett Jewish Community

Although Radlett already had a number of Jewish families by at least the 1960s, it was some time before organised Jewish congregations emerged. However, in the 1980s, one saw the beginnings of an orthodox congregation (see below) and the relocation to Radlett of a reform congregation (see Radlett Reform Synagogue).

Radlett United Synagogue logo
Congregation Data
(i)

Name:

Radlett United Synagogue(ii)

Former Name:

Radlett Synagogue

Address:

22 Watling Street, Radlett, Herts WD7 7PN
Previously Radlett Village Hall

Current Status:

Active

When Founded:

In the early 1980s, an Orthodox Jewish group was formed by several families in Radlett, as an offshoot of Borehamwood & Elstree Synagogue, holding services initially in peoples' homes and later in a hired hall. In 1995, the congregation was formally established when it acquired its own building and severed ties with Borehamwood & Elstree Synagogue, becoming an independent community

Ritual:

Orthodox - Ashkenazi

Affiliation:

A constituent synagogue of the United Synagogue.

Website:

http://www.radlettus.org

Rabbinical Teams:

Rabbi Yitzak Sliw - 1995 to 1997(v)

Rabbi Gideon Sylvester - 1997 to November 2004(vi)

Rev. Elkan David Levy (acting minister) - 2005(vii)

Rabbi Ariel Abel (and Rebbetzen Shalamit Abel) - August 2005 to August 2010(viii)

Rev. Elkan David Levy (acting minister) - 2010 to April 2011(vii)

Rabbi Saul Zneiber (temp. part time) - 2010 to May 2011(ix)

Rabbi Leo Dee (and Rebbetzen Lucy Dee) - 2011 to July 2014(x)

Rabbi Jonathan Hughes (and Rebbetzen Chana Hughes) - from December 2015 to present (November 2018)(xi)

Membership Data(xii):

2010 - listed as having 500 to 749 members (by household)

2016 - listed as having 750 to 999 members (by household)

Charitable Status:

As a constituent of the United Synagogue, the congregation operates within that organisation's registered charity status (registered charity no. 242552).

Registration District:

Hertfordshire(xiii) - Register Office website.

Cemetery Information:

For cemeteries used by the congregation, see Cemeteries of the United Synagogue, of which Bushey Cemetery is only about 4 miles away

Notes & Sources ( returns to text above)

  • (i) Unless otherwise indicated all congregational data is based upon information appearing on the congregation's website, accessed 29 June 2017, which included a brief history of the congregation.

  • (ii) For some years the congregation used either name before settling on the current name.

  • (iii) & (iv) Reserved.

  • (v) Rabbi Sliw was the first minister of the congregation and was listed in the Jewish Year Book 1997, which was the first edition in which the congregation was listed.

  • ((vi) On leaving Radlett, Rabbi Sylvester returned to Israel, where he had been living prior to his appointment as the second minister of the congregation, and was subsequently appointed as the United Synagogue's rabbi in Israel.

  • (vii) Based on congregation's website and "Who's Who" entries in Jewish Year Books,, latest 2015. Preston-born Rev. Levy, BA, MHL previously served as minister of Belmont Synagogue (1969-73; 1991-92) and was President of the United Synagogue (1996-99) and Director of the Office of Small Communities (2004-10).

  • (viii) Based upon congregation's website and Rabbi Abel's profile.. Rabbi Abel has also served as minister/rabbi at Liverpool Old Hebrew Congregation, Princes Road (1999-2002 and 2015 to present - November 2018) and Waltham Forest Hebrew Congregation (2002-05),   

  • (ix) Based upon congregation's website and Jewish Chronicle report of 2 September 2010.

  • (x) Based upon congregation's website and Jewish Chronicle report of 21 January 2011. Rabbi Dee previously served as Assistant Minister at Hendon Synagogue (2009-11) and returned to Israel on leaving Radlett.

  • (xi) Based upon congregation's website and Rabbi Hughes's profile on United Synagogue website. Rabbi Hughes previously served as Assistant Minister at Hendon Synagogue (2011-13) and minister of Reading Synagogue (2013-15).

  • (xii) Reports on "Synagogue Membership in the United Kingdom in 2010" and "...in 2016", published by BOD and JPR. Link to reports.

  • (xiii) The former Registration District was Watford, from the formation of Congregation until 1 April 2008. All registers would now be held by current register office.


Hertsmere Jewish Communities home page


List of United Synagogue Congregations

Jewish Congregations in Hertfordshire

Jewish Congregations in Greater London and its Outskirts

Jewish Communities of England home page


Page created: 19 May 2006
Data significantly expanded: 29 January 2017; Notes first added: 26 November 2018
Latest revision or update: 27 December 2018


Explanation of Terms   |   About JCR-UK  |   JCR-UK home page

Contact JCR-UK Webmaster:
jcr-ukwebmaster@jgsgb.org.uk
(Note: This is to contact JCR-UK, not the above Congregation)

JGSGB  JewishGen


Terms and Conditions, Licenses and Restrictions for the use of this website:

This website is owned by JewishGen and the Jewish Genealogical Society of Great Britain. All material found herein is owned by or licensed to us. You may view, download, and print material from this site only for your own personal use. You may not post material from this site on another website without our consent. You may not transmit or distribute material from this website to others. You may not use this website or information found at this site for any commercial purpose.


Copyright © 2002 - 2019 JCR-UK. All Rights Reserved