Spis treści Następna strona »

[Strona 72]

Morderstwa w Chełmnie - 1944-1945
(autor nie wymieniony)

Przetłumaczone przez Marshalla Granta

Tłumaczenie na polski Krzysztof Malczewski

© Prawa autorskie Roberta Paula Books

W marcu 1944 r. Gestapo przybyło do Chełmna i ponownie zaczęło przygotowywać obóz dla grup robotniczych, takich jak krawcy, szewcy i nie tylko. Później zbudowali dwa obiekty: jeden służył do przechowywania złota i wartościowych przedmiotów, a drugi do przechowywania ubrań i różnych przedmiotów, które zostały skradzione przybyłym.

W lesie zbudowano dwa ogromne piece do spalania zwłok oraz dwie dodatkowe obiekty. W jednym z budynków zmuszano przybyłych do rozebrania się, drugi wykorzystywano jako łaźnię, a na trzecim był napis, że lekarz bada pacjentów w środku.

Pierwsza partia więźniów dotarła do Chełmna w czerwcu. Przeniesiono ich do miejscowego kościoła, w którym pozostali do następnego dnia. Byli ciasno stłoczeni w kościele, zmęczeni, głodni i spragnieni. Prawie się udusili.

Następnego dnia przyjechały ciężarówki i zaczęły zabierać ludzi do lasu, do szałasów, do lekarza; oszukiwali ludzi i mówili im, że są zabierani do pracy. Ludzie zostali zabrani do budynku, gdzie kazano im zdjąć ubrania. Powiedziano im, że są zabierani do łaźni. Zostali zmuszeni do napisania pocztówek do swoich rodzin i przyjaciół o treści:

Przyjechaliśmy do Monachium. Podróż minęła spokojnie. Mamy się dobrze. Życie jest bardzo dobre. Pracujemy przy rozbiórce zbombardowanych domów.

Innym nakazano napisanie listów o podobnej treści i wskazanie w adresie, że są w Lipsku.

Rodziny, które otrzymały te pocztówki, były szczęśliwe i chętnie rejestrowały się do nadchodzących wysyłek.

W ten sposób przez trzy kolejne miesiące zatruto gazem prawie 15 000 osób. Były doniesienia o gotowaniu żywcem w Chełmnie. Pozbyto się wszystkiego, oprócz szkieletu, który wysłano do Berlina.

Armia Czerwona to powstrzymała. Naziści zaczęli burzyć wszystkie obiekty, których używali do morderstw. Do tego zadania zostawili 87 Żydów.

W nocy 17 stycznia 1945 r., gdy Armia Czerwona zbliżała się do Chełmna, naziści zamordowali ostatnich z tych Żydów. Naziści wyprowadzali ich w grupach po pięć osób, po pięciu mieszkających w tym samym budynku. Kazali Żydom się położyć i strzelali im w głowę. Dwudziestu zostało zabitych, do momentu, kiedy Żydzi postawili opór, po tym, jak zrozumieli, co się dzieje z tymi, którzy zostali uprowadzeni. Ruch oporu zabił dwóch żołnierzy Gestapo. Buntowników spalono żywcem w stodole. Jednemu Żydowi Macislavowi (Mieczysławowi) Zurawskiemu udało się uciec ze stodoły i przeżyć. Inny Żyd, Szymon Srebrnik, lat 15, leżał na zewnątrz wśród zmarłych i on też był w stanie uciec. Po tym morderstwie 17 stycznia 1945 r. o godzinie 10:00 naziści opuścili Chełmno.

 

Spis treści Następna strona »


This material is made available by JewishGen, Inc. and the Yizkor Book Project for the purpose of
fulfilling our mission of disseminating information about the Holocaust and destroyed Jewish communities.
This material may not be copied, sold or bartered without JewishGen, Inc.'s permission. Rights may be reserved by the copyright holder.


JewishGen, Inc. makes no representations regarding the accuracy of the translation. The reader may wish to refer to the original material for verification.
JewishGen is not responsible for inaccuracies or omissions in the original work and cannot rewrite or edit the text to correct inaccuracies and/or omissions.
Our mission is to produce a translation of the original work and we cannot verify the accuracy of statements or alter facts cited.

  Przedecz, Polska     Yizkor Book Project     JewishGen Home Page


Yizkor Book Director, Lance Ackerfeld
This web page created by Lance Ackerfeld

Copyright © 1999-2022 by JewishGen, Inc.
Updated 9 Sep 2021 by LA