Księga Pamiątkowa Garwolin

[Strona 302 / Page 302]

Pamięci żołnierzy poległych w obronie Izraela.

Synowie Garwolina, którzy zginęli w walce o wyzwolenie ojczyzny

Z jidysz na czeski przełożył Michael Dunayevsky
Z czeskiego na polski przełożył Andrzej Ciesla

Izrael Hochberg (syn Mirjam,córki Melecha Hochberga) Urodził się w 1929 roku w Ziemi Izraela.

 

Otrzymał wychowanie hebrajskie w Tel-Awiwie. Studiował także w Egipcie.Należał do Hagany.Był w grupie,która szła na pomoc okrążonemu Gusz-Ecjonu. Zginął w miesiącu szwat (1948) wraz z 35 innymi żołnierzami. W chwili śmierci miał 18 i pół roku.

 

Szraga Lewin (Syn Mejera Saloma i Sary). Urodzony w 1929 roku. Emigrował do Izraela w 1934.Po ukończeniu szkoły przyłączył się do założycieli kibucu Bejt Zara. Zakładał także kibuc Rewadim w Gusz Ecjonu. Posłany jako delegat do Tel-Awiwu aby prowadził Ha-Szomer ha- Cair. Kiedy wybuchła Wojna Wyzwoleńcza i Gusz Ecjon został okrążony nie wrócił do Rewadim ale był posłany do Nitzanim.

 

Zginął w walce drugiego dnia Rosz Chodesz siwanu-1948- mając 19 lat.

 

Aron Nachszon (syn Mole i Szlojmego) Urodził się w 1930 roku w Jerozolimie.Ukończył religijną szkołę ludową w Basel w północnym Tel-Awiwie kontynuując w Gimnazjum Morija. Ukończył pięć oddziałów i zaczął pracować jako urzędnik w banku APAK aby pomagać rodzicom. Kiedy wybuchła Wojna Wyzwoleńcza strzegł granicy Tel Haim obok osiedla Givat Rambam (gdzie mieszkał).

 

Na początku lipca 1948 wstępuje na ochotnika do wojska. Poległ w czasie pierwszej akcji na froncie pod Latrun (18.07.48). Pochowany w braterskiej mogile 28.02.1950 roku na wojskowym cmentarzu na Wzgórzu Hercla w Jerozolimie. Miał 18 lat.

 

Jaakow Dow-Minc Urodził się w Garwolinie, w Polsce w 1925 roku. Emigrował z rodzicami w lecie 1935 roku. Skończył szkołę ludową w Tel-Awiwie. Kontynuował naukę w szkole zawodowej Hagany Ha-Mizrachi. Był członkiem Hagany.

 

W listopadzie 1947 roku zgłosil sie dobrowolnie do wojska i został dowódcą drużyny w brygadzie Hisz Tel Awiw. Ranny odłamkiem artyleryjskim w bitwie u Latrun - El-Kubab. Po przewiezieniu do szpitala Hadassa w Tel-Awiwu zmarł 14.07.48 w wyniku utraty krwi. Pochowany tego samego dnia na cmentarzu Nachalat Yitzhak. Dowódca podkreślał jego odwagę kiedy sam będąc ranny żądał od lekarzy aby najpierw pomogli jego żołnierzom. Miał 23 lata.

 

Księga Pamiątkowa Garwolin


This material is made available by JewishGen, Inc. and the Yizkor Book Project for the purpose of
fulfilling our mission of disseminating information about the Holocaust and destroyed Jewish communities.
This material may not be copied, sold or bartered without JewishGen, Inc.'s permission. Rights may be reserved by the copyright holder.


JewishGen, Inc. makes no representations regarding the accuracy of the translation. The reader may wish to refer to the original material for verification.
JewishGen is not responsible for inaccuracies or omissions in the original work and cannot rewrite or edit the text to correct inaccuracies and/or omissions.
Our mission is to produce a translation of the original work and we cannot verify the accuracy of statements or alter facts cited.

  Garwolin, Poland     Yizkor Book Project     JewishGen Home Page


Yizkor Book Project Manager, Binny Lewis
This web page created by Lance Ackerfeld

Copyright © 1999-2019 by JewishGen, Inc.
Updated 29 Aug 2010 by LA